Toho bohdá nebude

TOHO  BOHDÁ  NEBUDE

Poslední květnové úterý jsme se vypravili na třebíčský zámek, kde jsme absolvovali interaktivní program Toho bohdá nebude.  A nutno podotknout, že jsme si to parádně užili, jak je patrno i z fotografií. Svými znalostmi někteří překvapili i pana lektora a sklidili zaslouženou pochvalu. Do programu se aktivně zapojili všichni - někdo si zahrál historickou postavu, jiný přispěl znalostmi, další silnou paží - každý podle svých možností . Ale hlavní je, že společnými silami jsme to dokázali a z boje neutekli. Král Jan by z nás měl určitě radost.

A když už jsme byli v muzeu, prošli jsme si expozici  Lidé. Místa. Osudy. Představuje v nových souvislostech příběhy lidí a míst Vysočiny napříč staletím, jak se utvářel vztah lidí k víře,zachyceny jsou též osudy básníků Vítězslava Nezvala a Jana Zahradníčka, nechybí ani pohled na přírodu Třebíčska. Expozicí jsme procházeli individuálně a průběžně doplňovali pracovní listy pod bedlivým dohledem slečny muzejní praktikanty. V krásném prostředí Kamenného sálu jsme si pracovní listy zkontrolovali, a ačkoli ne všichni dosáhli 100%, příliš jsme se nepletli.

Během prohlídky se spustila prudká průtrž, ale my byli v suchu, a jako zázrakem pršet přestalo, jen co jsme vyšli ven. A tak jsme vyrazili vzhůru klikatými cestami a schodišti na Hrádek na prohlídku židovského hřbitova. Marně jsme hledali ten nejstarší z roku 1631.  Co nás zaujalo bylo, jak se měnil jazyk náhrobků - ty nejstarší byly napsané jen jidiš a byly to jednoduché kamenné desky, pak se připojila němčina a nakonec čeština (opět doplněna jazykem jidiš). Velké náhrobní desky svědčí o bohatství, které některé rodiny získaly. Ale ani to je nezachránilo od transportů, a tak je na mnohých strohá poznámka u úmrtí - zemřel perzekuován.

Myslím, že exkurze se vydařila, zažili jsme si historii na vlastní kůži, zkusili si jaké to je v  cizích šatech, něco si z výuky osvěžili a něco nového se dozvěděli. Také něco viděli a hlavně jsme spolu prožili příjemně prosluněný den.

-JK-

Král Jan vyráží do poslední bitvy

Krásný den

Židovský hřbitov

« Březen 2024 Květen 2024 »

Komenského zpěváček 2024

22. 04. 2024
Dne 9.dubna se konala pěvecká soutěž Komenského zpěváček pro žáky 1.-5.třídy.